تصوير لود سايت
فیزیوتراپی قفسه سینه

فیزیوتراپی قفسه سینه

 پنج شنبه 17 مرداد 1398 / بازدید 597 / نظرات 0 /

فیزیوتراپی قفسه سینه

 چگونه فیزیوتراپی قفسه سینه می تواند به بیمار کمک کند تا راحت تر نفس بکشد؟
 فیزیوتراپی قفسه سینه ممکن است برای بعضی ها آسان باشد که افکار آرامبخشی را وارد ذهن خود کنند و تنش را از بین برند.
اما برای برای افرادی که بیماری های مزمنی دارند که مجرای تنفسی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، این کارهمیشه کار آسانی نیست.
آیا می دانید که فیزیوتراپی قفسه سینه می تواند مجرای تنفسی تان را باز کند و از عفونت جلوگیری کند؟
بررسی گزینه های ممکن اولین گام برای تنفس بهتر است.
 
فیزیوتراپی قفسه سینه چیست؟ 
فیزیوتراپی قفسه سینه (یا CPT) نوعی فیزیوتراپی است که به پاکسازی ترشحات راه های تنفسی مانند مخاط کمک می کند و به این ترتیب جریان یافتن هوا در شش ها را بهتر می کند.
این کار اغلب درمان با پاکسازی مجرای تنفسی (یا ACT) نامیده می شود. برای افرادی که مشکلات سلامتی مزمنی دارند و سرفه های خفیف و شدید می کنند، پاکسازی مخاط ریه ها کافی نیست.
بنابراین این نوع فیزیوتراپی به آن رویه های طبیعی کمک می کند و در کنار آنها به کار گرفته می شود.
فیزیوتراپی سینه می تواند برای افرادی که شرایطی مانند موارد زیر را دارند مفید باشد:
فیبروز سیستیک (Cystic fibrosis یا CF)برونشکتازی (Bronchiectasis) _ آسیب دیدگی نایژه های ریهدمل های ریویاختلالات عصبی عضلانی (مانند ام اس یا multiple sclerosis )سینه پهلو در نواحی وابسته به ریه
 
درک اینکه چرا فیزیوتراپی قفسه سینه لازم است 
شاید حتی از کلمه “مخاط” نیز بدتان بیاید، اما مخاط نقش خیلی مهمی را در درست کار کردن بدن دارد.
غشاهای مخاطی در دهان، بینی، گلو، سینوس ها و ریه ها وجود دارند و برای محافظت از ارگان های بدن مخاط تولید می کنند.
آنها باکتری ها و دیگر ذرات موجود در هوا که از راه تنفس وارد بدن می شوند و می توانند موجب بیماری شوند را به دام می اندازند.
وقتی ریه ها به طور طبیعی کار می کنند، مو های کوچکی (که با نام cilia شناخته می شوند) مخاط را به طرف بالا و در طول راه های تنفسی حرکت می دهند.
واکنش های ساده ای مانند سرفه و صاف کردن گلو مخاط را از درون ریه ها بیرون می کشند.
افرادی که بیماری های مزمنی مانند فیبروز سیستیک دارند، در حرکت دادن مخاط از میان راه های تنفسی دچار مشکل هستند و این موجب جمع شدن مخاط می شود.
مخاط به همراه تمام باکتری هایی که در خود جمع کرده است در ریه ها می ماند.
اگر کاری برای خارج کردن این مخاط از بیرون انجام نشود، خطر عفونت و تورم سینه بیشتر خواهد شد.
فیزیوتراپی قفسه سینه به پاکسازی وخارج کردن مخاط و در نتیجه به خارج کردن تمام باکتری های مضری که در ریه جمع شده است کمک می کند.
 
 تکنیک های فیزیوتراپی قفسه سینه  
فیزیوتراپی قفسه سینه می تواند از طریق تکنیک های مختلف به طور موثری راه های تنفسی را پاکسازی کند.
این تکنیک هل توسط یک فیزیوتراپیست آموزش دیده و یا حتی توسط مراقبین سلامت که این خدمات را در خانه ارائه می دهند اجرا خواهد شد.
 
 
ضربه زدن و بیرون کشیدن مایع با وضعیت بدنی های خاص 
در روش ضربه زدن و بیرون کشیدن مخاط فیزیوتراپیست با قرار دادن بدن در وضعیت های خاص از جاذبه زمین استفاده می کند تا مخاط تولید شده در ریه را از آن خارج کند.
آنها بدن بیمار را در یکی از بسیار وضعیت بدنی های ممکنی قرار می دهند که در آنها شش ها به طرف پایین قرار می گیرند و سپس به سینه بیمار ضربه می زنند و/ یا آن را تکان می دهند.
این رویه ممکن است به صورت سه تا پنج دقیقه ضربه زدن با کف دست (در حالی که کف دست کمی به داخل انحنا دارد) و سپس برای ۱۵ ثانیه تکان دادن سینه (در حالی که کف دست صاف است) باشد.
این ضربات باعث می شوند که مخاط از درون راه های تنفسی بالا بروند.
زمانی که کار تمام شد، به بیمار گفته می شود که آنقدر شدید سرفه کنند که مخاط از ریه ها خارج شود.
اشاره به این نکته مهم است که: برای پیشگیری از جراحت یا عصبی شدن بیمار، فرد هیچ گاه نباید به ستون فقرات، استخوان جناغ سینه، معده، دنده های پایینی قفسه سینه یا کمر بیمار ضربه بزند.
این تکنیک باید زمانی اجرا شود که معده بیمار خالی باشد؛ یا قبل از غذا یا دو ساعت و نیم بعد از غذا.
 
خارج سازی مخاط با تمرینات اتوژنیک (AD)
خارج سازی اتوژنیک (AD) یک تکنیک پاکسازی مجاری تنفسی است که در آن از تنفس کنترل شده استفاده میشود و حجم ریه ها بیشتر می شود تا ریه ها شل شوند و مخاط از آنها خارج شوند.
این کار طی سه مرحله انجام می شود، کار بر روی مخاط انباشته شده از بیرون مجاری تنفسی شروع می شود و تا اواسط مسیر آنها و جایی که باید پاکسازی انجام شود ادامه پیدا می کند.
مرحله یک شامل تنفس های کم حجم است. در مرحله دوم تنفس های متوسط و کِشنده انجام می شود و مرحله سوم مرحله تنفس های عمیق است که به شما امکان سرفه کردن و بالا آوردن مخاط را می دهد.
یک فیزیوتراپیست قفسه سینه می تواند بیمار را در هر مرحله راهنمایی کند و به او توضیح دهد که باید چه احساسی داشته باشد و یا چه صدا هایی را بشنود و چه زمانی باید سرفه کردن را شروع کند.
 
فاز فعال تکنیک های تنفسی (ACBT)
فیزیوتراپیست می تواند تکنیک های تنفسی فعال مناسبی را به شما آموزش دهد که به تخلیه مخاط از ریه ها کمک می کنند.
انجام این تکنیک ها می تواند با کنترل تنفس (در صورت امکان، فرو دادن و خارج کردن هوا از راه دهان) شروع شود و با تنفس عمیق (گاهی اوقات با نگه داشتن نفس برای دو تا سه ثانیه قبل از خارج کردن آن) و سپس سرفه کردن شدید ادامه پیدا کند.
سرفه شدید بازدم شدیدی است که از راه حلق انجام می شود، مانند زمانی که می خواهید با دهانتان بر روی آینه بخار ایجاد کنید.
ماهیچه های معده به داخل کشیده می شوند و از دهانتان صدایی شبیه “هاع” خارج می شود.
 
دستگاه های فشار مثبت بازدمی (Positive expiratory pressure) 
 دستگاه های فشار مثبت بازدمی (PEP) مانند یک ماسک یا چیزی که با دست بر روی دهان گذاشته می شوند همراه با تکنیک های تنفسی کمک می کنند تا ریه پاکسازی شوند.
دستگاه  PEPبه بیمار کمک می کند که به راحتی نفس را فرو دهد اما در مقابل خارج کردن نفس مقاومتی را ایجاد می کند.
برای غلبه بر این مقاومت بیمار باید برای بازدم بیشتر انرژی صرف کند، تقریبا ۴ برابر بیشتر از انرژی که برای فرو دادن هوا صرف می شود.
این فشار باعث حرکت مخاط و باز شدن مجرای تنفسی می شود.
 
 
PEP نوسانی
 این دستگاه مانند  PEP معمولی این امکان را به بیمار می دهد که نفس خود را به راحتی فرو دهد اما در برابر بازدم مقاومتی را ایجاد می کند.
اما یک دستگاه  PEPنوسانی هنگام بازدم لرزشی (یا نوسان) را نیز ایجاد می کند تا مخاط از مجاری تنفسی میانی و جانبی حرکت کند و به سمت مجاری تنفسی مرکزی برود.
بعد از چند بازدم، به شما آموزش داده می شود که سرفه کنید تا ریه ها کاملا از مخاط پاک شوند.
جلسات درمانی با استفاده از این دستگاه های PEP بسته به شدت تجمع خلط حدود ۲۰ دقیقه یا ۲۰ تنفس طول می کشد.
 
دیگر تجهیزات فیزیوتراپیفیزیوتراپی قفسه سینه با جلیقه
 فیزیوتراپیست ممکن است از یک نوسانگر دیواره قفسه سینه با فرکانس بالا استفاده کند که یک جلیقه باد کردنی است که به یک دستگاه متصل می شود.
این دستگاه از طریق ایجاد لرزش هایی با فرکانس بالا، مخاط را شل می کند.
این جلیقه برای حدود پنج دقیقه روشن می شود و سپس خاموش می شود تا بیمار سرفه کند. یک جلسه درمانی کامل با این روش حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.
 
 
میزهای تخلیه سازی (drainage tables)، پرکاسور های دستی (palm percussors)  ویبراتورها
در فروشگاه های تجهیزات پزشکی انواع مختلفی از میزهای تخلیه سازی، پرکاسورهای دستی (الکتریکی و غیر الکتریکی) و ویبراتورها وجود دارند که می توانید آنها را خریداری کنید تا به انجام تکنیک های تخلیه سازی مخاط کمک کنند.
 
فواید فیزیوتراپی قفسه سینه
فیزیوتراپی قفسه سینه منافع زیادی دارد. این نوع فیزیوتراپی علاوه بر اینکه به بیمار کمک می کند که راحت تر نفس بکشد، همچنین از عفونت های سینه جلوگیری می کند و باعث می شود که بیمار کمتر برای سرفه کردن تقلا کند.
حتی اگر هدف شما این باشد که از این تکنیک ها در خانه استفاده کنید، یک فیزیوتراپیست آموزش دیده می تواند در طول تمام مراحل شما را راهنمایی کند و استفاده از هر گونه تجهیزات لازم می تواند برای شما امنیت بیشتری را فراهم کند و به شما اعتماد به نفس بیشتری دهد.
 
چه زمانی نباید از فیزیوتراپی قفسه سینه استفاده کنید
فیزیوتراپی های قفسه سینه در صورتی که یکی از شرایط زیر را داشته باشید، توصیه نمی شود:
اگر هنگام قرار گرفتن در وضعیت بدنی های مورد نیاز یا در هنگام انجام تکنیک های دستکاری احساس ناراحتی زیادی کنید.اگر داروهای ضد انعقاد مصرف می کنید.اگر اخیرا دچار شکستگی قفسه سینه یا مهره های ستون فقرات شده باشید.اگر پوکی استخوان شدید دارید.
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

فیزیوتراپی برنا با سال ها تجربه در ارائه کلیه خدمات فیزیوتراپی, لیزر و  ماساژ درمانی با داشتن پرسنلي مجرب و متعهد آمادگي خود را جهت ارائه خدمات به هموطنان عزیز اعلام مي دارد

عضویت در باشگاه ما

برای اطلاع از آخرین خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نمایید.

تماس با ما

اهواز-ملی راه-خیابان مهران-تقاطع انوشه(زهره)-پلاک38

06134429344

kamal2002sh@gmail.com