تصوير لود سايت
بررسی آسیب‌های ورزشی/ کاهش سن ورزشکاران مصدوم قزوین

بررسی آسیب‌های ورزشی/ کاهش سن ورزشکاران مصدوم قزوین

 سه شنبه 22 مرداد 1398 / بازدید 568 / نظرات 0 /

بررسی آسیب‌های ورزشی/ کاهش سن ورزشکاران مصدوم قزوین

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- مهدی چگینی: اگر اهل ورزش و باشگاه رفتن باشید، احتمالاً تاکنون آسیب‌های ورزشی را تجربه کرده‌اید، در هر ورزشی باید انتظار آسیب‌، جراحت و خطر احتمالی را برای ورزشکار در نظر گرفت، اما برخی آسیب‌ها در بین ورزشکاران شیوع بیشتری پیدا کرده است.
این آسیب‌ها معمولاً به دنبال حرکات اشتباه یا فشار بیش از حد روی عضلات ایجاد می‌شوند و بر اساس آمار هر رشته ورزشی که در یک هزار ساعت بیش از ۵ آسیب داشته باشد، در ردیف رشته‌های ورزشی پرخطر با درصد آسیب بالا به شمار می‌آید.
در این بین شاید بیشتر، پارگی رباط، مچ درد، کمر درد، زانو درد و کش آمدن عضلات از شایع‌ترین آسیب‌های ورزشی در بین جوان‌ها و ورزشکاران است که فیزیوتراپی و جراحی راه‌های درمان آن است.
فیزیوتراپی پیشگیری از آسیب
متخصص فیزیوتراپی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در آسیب دیدگی‌های ورزشی درمان به دو صورت، فیزیوتراپی بدون مداخله جراحی و جراحی به همراه فیزیوتراپی تحت عنوان توانبخشی و بازگشت به عملکرد قبل از آسیب صورت می‌گیرد.
بهنام مرتضایی بیان کرد: مصدومان ورزشی به خاطر شرایط خاص، تمایل یا اجبار به بازگشت سریع به دوره ورزشی خود دارند و فیزیوتراپی نقش بسیار مهمی در مدیریت درمان و بازگشت فرد به عملکرد قبل از مصدومیت دارد و در این مسیر نقش فیزیوتراپ موازنه بین سرعت در بازگشت و درمان کامل آسیب است.
مرتضایی افزود: فیزیوتراپی در ورزشکاران از دو نگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد، قبل از آسیب و بعد از آسیب که در نگاه اول به منظور آمادگی و جلوگیری از آسیب است و فرد با انجام برخی تمرینات، آمادگی لازم برای پیشگیری از آسیب را می‌آموزد و در نوع دوم فیزیوتراپی تحت عنوان توانبخشی و بازگشت به عملکرد قبل از آسیب است.
عجله در بهبود یا بد درمانی
متخصص فیزیوتراپی کلینیک هیئت پزشکی ورزشی استان گفت: موضوعی که در آسیب و بازگشت آسیب در بین ورزشکاران نقش مهمی دارد، درمان ناقص یا بد درمانی است که ورزشکار مصدوم باید بر اساس برنامه درمانی پزشک جراح و فیزیوتراپ عمل کند و انجام دادن تمرین‌ها خارج از برنامه و نقص در برنامه‌های درمانی می‌تواند عامل افزایش دوره درمان باشد و مصدومیت را تشدید کند.
مرتضایی بیان کرد: ورزشکاران با توجه به حجم برنامه ورزشی می‌توانند از راهنمایی مشاوران روانشناس ورزشی استفاده کنند و کوچک‌ترین آسیب‌ها را جدی بگیرند و در صورت مصدومیت برنامه‌های درمان درست و تکمیلی انجام دهند.
کاهش سن مصدومین ورزشی
وی یادآور شد: موضوع نگران کننده افزایش شیوع آسیب از لحاظ کیفی و کمی است که عوامل مختلفی با شرایط و درصدهای مختلف در کاهش سن آسیب دیدگی نقش دارند. تغذیه، فیزیک بدنی متفاوت، اختلالات روانی، برنامه تمرینات غیر اصولی و غیر آکادمی، خستگی، افراط در تمرین و موارد مختلف دیگر از جمله عوامل کاهش میانگین سن آسیب دیدگی در ورزشکاران است که افراد ۱۰ سال تا ۵۵ سال را شامل می‌شود.
رشته‌های توپی در صدر مصدومیت‌ها
بهنام مرتضایی ادامه داد: طیف گسترده‌ای از ورزشکاران به کلینیک هیئت پزشکی ورزشی مراجعه می‌کنند که بر اساس آمار، فوتبالیست‌ها و فوتسالیست‌ها با آسیب‌های شایع پیچ خوردگی‌های مچ پا، آسیب‌های زانو، رباط و کشاله ران، همسترینگ عضلانی در صدر مصدومین قرار دارند و والیبالیست‌ها در رتبه دوم بیشترین مصدومین ورزشی هستند که برای درمان عضلات شانه و پیچ خوردگی مچ پا برای درمان مراجعه می‌کنند، البته بسکتبالیست‌ها هم با آسیب‌های زانو و شانه و ورزشکاران رزمی کار با کشیدگی عضلات و آسیب‌های مچ پا در رده‌های بعدی بیشترین مصدومیت‌های ورزشی را به خود اختصاص داده‌اند.
پرداخت غرامت ۳ میلیاردی به مصدومین
سرپرست هیئت پزشکی ورزشی استان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در سال گذشته تعداد ۸۰ هزار و ۳۴۷ ورزشکار در استان ساماندهی شدند که مبلغ ۳ میلیارد و ۵۹۲ میلیون و۵۰۰ هزار ریال بابت مصدومیت‌های ورزشی استان به عنوان غرامت پرداخت شده است.
محمدرضا مدبر تصریح کرد: ۴۴۸۲ جلسه فیزیوتراپی برای ۳۹۶ مصدوم ورزشی، میزان ۱۳۷۰ ساعت پوشش پزشکی مسابقات ورزشی هم از دیگر اقدامات هیئت پزشکی ورزشی استان است که به ورزشکاران و هیئت‌های ورزشی استان ارائه شده است.
مدبر افزود: کمیته‌های خدمات درمانی، تغذیه، روان شانسی و توانبخشی بخشی از فعالیت‌های هیئت پزشکی ورزشی است که ورزشکاران با دریافت کارت بیمه ورزشی با هزینه ۲۰ هزار تومانی می‌توانند از آنها استفاده کنند.
وی گفت: همچنین در راستای برگزاری دوره‌های آموزشی و مسابقات، سایر هیئت‌های ورزشی استان، کمیته‌های آموزش و پژوهش و مسابقات هم آماده ارائه خدمات هستند.
محمدرضا مدبر یادآور شد: نظارت بر باشگاه‌های ورزشی، بازدید از اماکن ورزشی و تجلیل از باشگاه‌های برتر هم از دیگر خدامتی است که هیئت پزشکی ورزشی در راستای سلامت در ورزش برای ورزشکاران و جامعه ورزشی استان ارائه می‌دهد.
هر فعالیت ورزشی باید با گرم کردن بدن شروع شود و با سرد کردن بدن پایان یابد، گرم کردن به بدن شما کمک می‌کند برای ورزش آماده باشد. در حین گرم کردن ضربان قلب‌تان به تدریج افزایش می‌یابد و عضلات و مفاصل شل می‌شود.
بهتر است پیش از شروع و پس از پایان ورزش حرکت‌های کششی انجام دهید. در برنامه ورزشی‌تان حرکات گوناگونی را بگنجانید. فقط بر روی یک گروه عضلات متمرکز نشوید و بیش از حد از آنها کار نکشید و برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی در حین ورزش از لباس، کفش و تجهیزات مناسب استفاده کنید و حتماً زیر نظر مربی ماهر تمرین کنید تا از بروز آسیب دیدگی جلوگیری شود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
بنر تبليغاتي

بنر تبليغاتي

درباره ما

فیزیوتراپی برنا با سال ها تجربه در ارائه کلیه خدمات فیزیوتراپی, لیزر و  ماساژ درمانی با داشتن پرسنلي مجرب و متعهد آمادگي خود را جهت ارائه خدمات به هموطنان عزیز اعلام مي دارد

عضویت در باشگاه ما

برای اطلاع از آخرین خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نمایید.

تماس با ما

اهواز-ملی راه-خیابان مهران-تقاطع انوشه(زهره)-پلاک38

06134429344

kamal2002sh@gmail.com